Advertisement

Asya Borsaları, Samsung Electronics Co. ve Avustralyalı bnkaların öncülüğünde düşüş kaydederek, 2 gün süren kazanç dönemini sonlandırdı. Nikkei 225 Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın ucu açık tahvil alımlarına hemen başlanması çağrısını reddetmesinin ardından kazançlarını azalttı.

Sorunlu Japon elektronik üreticisi Sharp Corç'a 10.4 milyar yenlik yatırım yapacağını söyleyen Samsung yüzde 2.4 değer kaybetti. Sharp yüzde 6.2 düştü. Avustralya'nın en büyük 3. bankası Australia&New Zealand Banking Group Ltd., ülkenin beklenenin iki katı dış ticaret açığı vermesi üzerine yüzde 0.9 geriledi. Satışlarının yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da yapan Honda Motor Co. kazançlarını yüzde 0.9'a düşürdü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 135.55 puana geriledi ve erken saatlerde yüzde 0.1 civarındaki kazançlarını verdi. Endekste değer kaybeden ve değer kazanan hisselerin kazançları birbirine eşit seyretti. Asya Pasifik Endeksi, merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için gevşek para politikalarını devam ettirmesiyle geçtiğimiz hafta 4. ayını da kazançla sonlandırarak Eylül 2009'dan bu yana en uzun süreli yükseliş dönemine işaret etti.

Piyasanın eskisi kadar ucuz olmadığını, ancak yukarıdan da fiyatlanmadığını belirten White Funds Management'ın yönetici direktörü Angus Gluskie, yatırımcıların çoğunun yukarı yönlü büyümenin riskleri bertaraf edeceğine inandığını aktardı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki hisseler tahmini kazançlarının 14.9 katından işlem görerek, 13.9 katından fiyatlanan Standard&Poor's 500 Endeksi ve 12.6 katından değerlenen Stoxx Europe 600 Endeksi'nin ilerisinde seyrediyor.