Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), İtalya seçim sonuçlarının ekonomik toparlanmaya tehdit oluşturup oluşturmadığını değerlendirdiği toplantısında, politika faizini değiştirmemesinin ardından, teknoloji hisseleri öncülüğünde, iki haftanın zirvesinden düştü.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ya da diğer adıyla Şişecam, 2012 yılı karındaki düşüşün ardından, yaklaşık iki haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Güney Afrika madencilik şirketi Exxaro Resources Ltd., hisse senedi gelirinin 2013 yılında baskı altında kalacağını kaydetmesinin etkisi ile yüzde 1.5 kaybetti. Sorunlu japon elektronik şirketi Sharp Corp.'un yüzde 3 hissesini satın alacağını duyuran Samsung Electronics Co., son beş haftanın en keskin düşüşünü gösterdi. OGX Petroleo e Gas Participacoes SA, kontrolüne sahip Eike Batista'nın Grupo BTG Pactual ile finansman anlaşması imzalamasının ardından, Sao Paulo'daki işlemlerde hızlı yükseliş gösterdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 düşerek, New York saati ile 08:38'de 1,057.78 puana indi ve iki günlük yükselitersine çevirdi. Endekste, 359 hisse dütü, 353 hisse yükseldi ve 112 hisse değişmedi. Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin büyük bölümünün beklediği üzere, politika faizini değiştirmedi ve rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te tuttu. İngiltere Merkez Bankası ise bugünkü toplantısında, tahvil alım programını değiştirmedi. İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi 375 milyar sterlin (562 milyar dolar) olan varlık alım hedefini sabit tuttu.

Londra'da Advance Emerging Capital Ltd. şef yatırım yetkilisi Slim Feriani, "Bazı kimseler AMB'den bir miktar daha 'yardım' geleceğini umuyordu," dedi ve "Politika yapıcılar iki arada bir derede kalmış durumda ve faiz indiriminin avantaj ve dezavantajlarını değerlendiriyorlar. Temel olarak, euroya yardımcı olmayı ya da daha yağmurlu günler için biraz cephane ayırmayı değerlendiriyorlar," şeklinde görüş bildirdi.

(16:50'de güncellendi)