Advertisement

İngiltere ekonomisini canlandırma çabalarını ikiye katlayan İngiltere Merkez Bankası bugün varlık alımlarını yeniden başlatmayı ve bir dizi diğer önlemi gözden geçirecek.

Bloomberg anketine katılan 39 ekonomistin çoğunluğu varlık alımlarının 375 milyar sterlin ile aynı seviyede bırakılacağını tahmin etse de, 11'i parasal genişleme programının artırılacağını öngörüyor. Ekonomistler arasındaki ayrışma, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King ve diğer iki yetkilinin geçtiğimiz ayki toplantıda varlık alım programının 25 milyar sterlin genişletilmesi için yeterli destek bulamamasının ardından ortaya çıkan belirsizliği ve politika yapıcılar arasındaki görüş ayrılığını yansıtıyor.

Yetkililerin geçtiğimiz 2 yılda zoraki büyüme kaydeden ekonomiye nasıl yardımcı olabileceklerini değerlendirirken, geçtiğimiz ayki toplantıdan bu yana dolaşan yorumlar ve para politikasındaki oylama, bir sonraki hamleye ilişkin şüphelere neden oldu. BOE'nin bir sonraki başkanı Mark Carney'nin politikanın henüz en üst seviyesine ulaşmadığını söylemesinin ardından bankanın Başkan Yardımcısı Paul Tucker negatif faizleri tartışmak istediğini söyledi ve Piyasa Direktörü Paul Fisher da tahvil alımlarının uzatılması fikrini öne attı.

Para politikası kurulundaki çoğunluğun ekonominin daha fazla teşviğe ihtiyacı konusunda anlaştığı noktaya gelindiğini söyleyen Londra'daki Citigroup Inc.'in baş batı Avrupa ekonomisti Michael Saunders, politika yapıcıların şimdi de bunu nasıl yapacaklarına karar vermesinin gerektiğini söyledi.

Öte yandan bir başka anket İngiltere Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 0.5 ile rekor düşük seviyede tutmasının beklendiğini gösterdi.