Advertisement

Aralarında Morgan Stanley MUFG Securities Co., Barclays Plc ve Bank of America Merrill Lync'in yer aldığı Japonya'nın 9 piyasa yapıcısı, Japonya Merkez Bankası'nın yeni liderlerinin enflasyon hedefini tutturmak uğruna tahvil alımlarındaki hız limitinden vazgeçeceğini ve daha uzun vadeli tahvil alacağını öngörüyor.

Japonya'nın piyasa yapıcıları, daha uzun vadeli Japon hükümet tahvili alımları bekliyor. Bloomberg anketine katışan şirketlerin medyan tahmini 10 yıllık JGB'lerin faizinin 30 Haziran itibariyle yüzde 0.7'lerden fiyatlanabileceği yönünde ve bu oran en düşük çeyrek sonu seviyesine de paralel seyrediyor. 10 yıllık JGB'lerin getirisi bu hafta yüzde 0.585 ile 2003'ten bu yana en düşük düzeyine ve 10 yıllık Amerikan tahvillerinin getirisinin de üçte birine işaret ediyor.

Aracı kurumlar BOJ'un şu anda 1.3 trilyon dolar ile Avustralya'nın yıllık ekonomik üretiminin büyüklüğündeki ve dolaşımdaki yen miktarını aşmaması şeklinde belirlenen sınırlamadan vazgeçebileceğini söylüyor. BOJ başkan adayı Haruhiko Kuroda, banknot kuralı olarak bilinen sınırlama uygulamasının birçok merkez bankası için standart olmadığını söyleyerek, merkez bankasının parasal genişlemede yeni sulara yelken açabileceğinin sinyalini verdi.

BOJ'un JGB alımlarında ciddi artışları kapsayacak şekilde çok daha agresif para politikası uygulayabileceğini söyleyen Morgan Stanley MUFG'nin faiz stratejisti Nhan Ngoc Le, "BOJ'un banknot yasası var, ama bu uymak zorunda oldukları bir şey değil" açıklamasında bulundu.

Japonya'nın 10 yıllık gösterge faizi bugün yüzde 0.675'te seyrediyor.