Advertisement

Deniz aşırı ülkelere vergi kaçıran Amerikalıların peşine düşen ABD hükümeti, yabancı ülkelerdeki gizli hesaplarda tutularak federal vergilerden kaçmaya çalışanlara, "Hâlâ peşinizdeyiz" mesajı gönderdi.

İsviçre'nin en eski özel bankasına suçunu kabul ettiren ABD, Pazartesi günü bankayı vergi yasalarını ihlal etmekten Pazartesi günü 74 milyon dolarlık para cezasına çarptırdı. Vergi hilelerini kabul eden açıklamaların öncülüğünde federal yetkililer, vergi savaşındaki hamlelerini yeniden hızlandırdı.

Amerikalı yetkililer son 4 yılda ödenmemiş vergi ve vergi cezalarından 5.5 milyar doları topladı. Soruşturmaları takip eden avukatlar ise, en azından 5 milyar doların daha İsviçre, Hindistan, İsrail, Hong Kong, Singapur ve başka ülkelerde devam eden davalar ile toplanılabileceğini söylüyor.

Vergi kaçakçılığı itiraflarının şu anki 38 binlerden büyük bir sıçrama yapacağı tahmin ediliyor.

ABD Vergi Hizmetleri kurumu IRS'in kriminal soruşturmalar biriminin eski başkanı Mark Matthews, Washington hükümetinin, deniz aşırı ülkelerde gizli hesapları bulunan varlıklı Amerikalıları yakalama savaşının peşini bırakmayacağını ve yeni yasanın devreye girmesiyle bu hususta kullanılacak daha fazla aracın da elde olacağını söyledi.