Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, politika yapıcıların ekonomik büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürmeleri ile birlikte, Euro Bölgesi'nin bu yılın ilerleyen döneminde kademeli olarak toparlanacağına yönelik görüşünde ısrar etmeyi sürdürüyor.

Draghi, politika yapıcıların gösterge faizi rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bıraktığı toplantının ardından Frankfurt'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "2013 yılının ilerleyen dönemlerinde, ekonomik aktivite, güçlenmekte olan küresel temel ve genişlemeci para politikası duruşumuzun desteği ile, kademeli olarak toparlanmalı," dedi.

Geçen ay İtalya'da yapılan seçimlerde kemer sıkma tedbirleri karşıtlarının oyların yarıdan fazlasını almasının ardından ortaya çıkan belirsizlik, Euro Bölgesi'nin borç krizinden kurtulma ve resesyondan çıkma konusunda güçlük yaşayabileceği endişelerini yenilemişti.

Avrupa Merkez Bankası bugün ayrıca, 17 üyeli Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0.4 daralacağı tahmininde bulundu. banka üç ay önce, küçülmenin yüzde 0.3 olacağı tahmininde bulunmuştu. Merkez bankası, 2014 yılı enflasyon tahminini yüzde 1.4'ten yüzde 1.3'e düşürdü.

Draghi, ekonomik görünüme yönelik riskler aşağı yönlüyken, enflasyon görünümüne yönelik risklerin "büyük ölçüde dengeli" olduğunu sözlerine ekledi.

AMB Başkanı, geçen ayki konuşmasının başında, euronun enflasyona risk oluşturduğu şeklindeki sözlerine bu konuşmada yer vermedi.

Euro Draghi'nin konuşmasının ardından değer kazandı ve dolar karşısında, Frankfurt saati ile 13:43'te 1.3064 dolar seviyesine geldi. Euro, Draghi'nin konuşması öncesi 1.3020 dolar seviyesinde seyrediyordu. Euro Temmuz ayından bu yana yüzde 8 değer kazanırken, Şubat ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti.

Draghi, İtalya'daki seçim sonuçlarına ilişkin endişeler konusunda yorum yapmaktan kaçıdı ve "Piyasalar demokrasilerde yaşadığımızı anlıyor" dedi ve genel anlamda, güvenin geri gelmekte olduğunu söyledi.

Draghi ayrıca, toplantıda faiz indirimnin tartışıldığını, ancak faiz kararının oybirliği ile alındığını sözlerine ekledi.