Advertisement

ABD tahvilleri, ilk kez yapılan işsizlik başvurularının beklenmedik bir şekilde düşerek 6 haftanın en zayıf seviyesine gerilemesinin ardından düşüşünü 4. güne taşıyarak son 5 haftanın en uzun düşüş periyodunu yaşadı.

10 yıllık ABD tahvilleri hükümet tarafından açıklanacak istihdam verilerinin Şubat ayında yükseldiğini göstereceği söylentileri üzerine erken saatlerdeki kazançlarını sildi. Bugün açıklanan verilere göre ise ABD ticaret açığı Ocak ayında beklenenden daha fazla genişledi. Gösterge tahvil faizleri dün ADP tarafından açıklanan özel sektör istihdam verilerinin beklenenden daha fazla istihdam yaratıldığını göstermesi üzerine son 3 haftanın en sert yükselişini kaydetti.

New York'ta bulunan Mizuho Securities USA Inc. şef ekonomisti Steven Ricchiuto, "Piyasalar ticaret verilerinden daha çok işsizlik başvurusu verilerine dikkatini yönlendiriyor. Bant içerisindeyiz ve yarınki tarım dışı istihdam verilerine beklerken yukarı doğru ilerleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

10 yıllık ABD tahvil faizleri 3 baz puan yükselerek New York saatiyle 10:13'te yüzde 1.97 oldu. Gün içerisinde yüzde 1.98'e dokunan faizler 25 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Şubat 2023 vadeli yüzde 2'lik tahvilin fiyatı 9/32 düşerek 100 9/32'ye geriledi.

Gösterge faizi 26 Şubat'tan bu yana yüzde 1.83 ve yüzde 1.93 arasında hareketlendi. Bundan bir gün önce ise İtalya'daki seçimlerin belirsizlik doğuracağı anketleri üzerine 11 baz puana varan düşüşler yaşadı.