Advertisement

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya dördüncü çeyrekte artı büyümeye dönerek, ülkenin başbakanı Shinzo Abe'nin 15 yıllık deflasyonu sonlandırma ve ekonomiyi canlandırma kampanyasına destek verdi.

Bakanlar Kurulu'nun açıkladığı verilere göre Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılası Aralık'ta sonlanan çeyrekte yıllık bazda yüzde 0.2 büyüdü. Öncü göstergeler Japon ekonomisinin dördüncü çeyrekte yüzde 0.4 daraldığına işaret etmişti. Ülkenin cari dengesi ayrıca Ocak'ta 364.8 milyar yen açık erdi.

Özel tüketim ve kamu yatırımları ülkenin büyümesini destekleyerek, sermaye harcamalarının ilk tahminlerin altında gerilemesi, yendeki zayıflamanın, karamsarlığı azaltıyor olabileceğine işaret etti. Toyota Motor Corp.'tan Nintendo Co.'ya birçok ihracatçı, yenin Kasım'ın ortalarından bu yana dolar karşısında yüzde 16 değer kaybetmesiyle kâr tahminlerini yukarı taşıdı.

Japonya'daki resesyonun sona erdiğini ve ekonominin toparlanmaya doğru ilerlediğini söyleyen ve bugünkü GSYH rakamını doğru tahmin etmiş olan SMB Nikko Securities Inc.'in ekonomistlerinden Koya Miyamae, hükümet harcamaları, kurumsal kârlar ve küresel toparlanmanın da desteğiyle önümüzdeki çeyreklerde büyüme hızında toparlanma öngördü.

Yatırımcıların ABD'nin istihdam piyasasındaki iyileşmenin Fed'i teşviklerini azaltılmaya zorlayacağını beklerken, Japonya'nın daha fazla teşvik açıklamaları yeni zayıflattı ve Japon yeni dolar karşısında 3.5 yılın en düşüğüne geriledi. Yen, dolar karşısında bugün Tokyo saati ile 11:34 itibarityle yüzde 0.4 aşağıda ve 95.23 düzeyinden işlem gördü.