Advertisement

Dünyanın en büyük gelişen piyasa ekonomisi  Çin'in Ticaret Bakanı Chen Deming de aralarında yenin de bulunduğu önde gelen para birimlerindeki zayıflamanın gelişmekte olan ülkelere zarar vereceği endişelerini dile getiren politika yapıcılar arasına katıldı.

Japon yeni, ABD doları ve euro gibi önde gelen para birimlerindeki ciddi zayıflamaların Çin ve diğer gelişen piyasa ekonomileri üzerindeki etkisinin büyük olacağını söyleyen Chen, Japonya, ABD ve Avrupa'nın yerli ekonomilerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak uyguladıkları parasal genişleme politikalarının etkilerinin dışa taşmaması ve diğer ülkeleri etkilememesinin gerektiğini savundu.

Yen, Japonya'nın yeni hükümetinin daha fazla teşvik uygulayacağı beklentisiyle geçtiğimiz 4 ayda dolar karşısında yüzde 16 değer kaybederek, Toyota Motor Corp. gibi imalatçıların güvenini destekledi. Japon yetkililer, Şubat'ta Moskova'da toplanan G-20 ülkelerinin maliye bakanlarına yeni zayıflatmadıkları, para birimlerindeki zayıflamanın ekonomi canlandırma çabalarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Yuan son 4 ayda yene karşı yüzde 17 güçlendi.

Pekin'de Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısında konuşan Chen, yendeki zayıflamanın Çin'in dış ticareti üzerindeki etkilerine ilişkin soruları yanıtladı.

Para birimlerindeki zayıflamaya piyasaların karar vermesi gerektiğini savunan Chen, ülkelerin G-20'de alınan kararlara bağlı kalmasının gerektiğini söyledi.