Advertisement

Bakır, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'in ihracatının beklenenden hızlı artmasının küresel toparlanmaya yönelik işaretlere katkıda bulunmasının ardından, son dört haftada ilk kez haftalık yükseliş gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çinko, kalay ve kurşun da yükseldi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.2 yükselerek ton başına 7,783 dolara kadar çıktıktan sonra, Seul saati ile 12:18'de 7,772 dolara geldi. kontrat bu hafta yüzde 1 yükseldi. Haziran vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.5 yükselerek ton başına 56,800 yuana (9,139 dolar) çıktı.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin'de ihracat geçen ay yıllık bazda yüzde 21.8 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ihracatın yüzde 8.1 artması bekleniyordu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün yaptığı konuşmada, ekonominin bu yıl istikrar akzanacağını söyledi ve ABD'de işsizlik başvuruları beklenmedik bir şekilde düştü.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli traderı Hwang Il Doo, "Bakırda yukarı beklentimiz sürüyor," dedi ve "Fiyatlar taban yapıyor ve sıçrayabilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Goldman Sachs Group Inc., dün yaptığı değerlendirmede, Çin ve ABD'de konut inşaatlarının talebi sürükleyecek olması ile birlikte, bakırda beklentilerinin yukarı yönlü olduğunu kaydetti. Banka'ya göre, ABD'de inşaat sektörünün ekonominin yüzde 20'sini kapsadığını belirtti.

Bakır analistleri, Bloomberg'in bir anketine göre, küresel ekonominin güçlenmekte olduğu yolundaki iyimserliğe bağlı olarak, son beş haftanın en fazla yükseliş beklentisine sahip. Onüç analiz fiyatların gelecek hafta yükselmesini bekliyor. Dört analist düşüş beklerken, üç analist ise nötr kaldı.

Çin'in ithalatı yüzde 15.2 düştü. beklenti düşüşün yüzde 8.5'te kalması yönündeydi. Rafine bakır, alaşım ve ürünlerinin ithalatı geçen ay 298,102 ton oldu. Ocak ayında bu rakam 351,000 ton ve geçen yılın aynı döneminde 484,569 ton seviyelerindeydi.

LME'de, aluminyum ve nikel fazla değişmedi. Mayıs vadeli bakır kontratları yüzde 0.2 yükselerek, New York Comex piyasasında, pound başına 3.5270 dolara çıktı.