Advertisement

(15:05'te güncellendi)


Brent petrolü, Kuzey Denizi boru hattının beş günlük aradan sonra yeniden faaliyete geçmesinin ardından son dört günün en düşük seviyesine indi ve bu haftaki kazançlarını geri verdi.

Brent türü ham petrolün vadeli kontratları yüzde 1.3 düşerek, 4 Mart'tan bu yana en düşük seviyesine indi. Kuzey Denizi'nde bulunan Brent petrol boru hattı sistemi, Abu Dhabi National Energy Co.'dan bir yetkiliye göre, günlük hedeflenen akış oranı olan 80,000 varile "yaklaşıyor".Siste, 2 Mart'ta, petrol sızıntısı nedeniyle, daha önceden planlanmayan bir biçimde kapatıldı. Brent petrolü ile ABD gösterge petroli Batı Teksas arasındaki fiyat farkı daralmasını üçüncü güne taşıdı.

Londra'da Barclays Plc'den analist Miswin Mahesh, "Arzın normal hale gelmesi Brent için primi zayıflatıyor," dedi ve "Kilit alanlardan arzın istikrarlı olmasının da gelecek ay Kuzay denizi üretimine destek vermesi bekleniyor" değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli Brent petrolünün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1.44 dolar düşerek, 109.71 dolara kadar indikten sonra, Londra saati ile 12:30'da 109.81 dolara geledi. Kontrat bu hafta yüzde 0.5 düştü. Tüm vadeli kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamasının iki katını aştı. Avrupa ve ABD gösterge petrollerinin fiyatları arasındaki fark 18.67 dolar oldu.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü 42 sent düşerek varil başına 91.14 dolara geriledi.

Abu Dhabi National Energy Co. dünkü açıklamasında, Brent boru hattının yeniden açıldığını duyurdu, ancak hedef akış oranı olan günlük 80,000 varile ne zaman ulaşılacağı konusunda henüz bilgi vermedi.