Advertisement

(16:35'te güncellendi)

Altın vadeli kontratları, ABD'de istihdam verisinin tahminlerden daha iyi çıkmasının Fed'in üzerindeki ilave teşvik tedbirleri baskısını azaltmasının ardından son bir haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD'de tarım dışı istihdam, Ocak ayında aşağı yönde revize edilmiş rakamla 119,000 arttıktan sonra, Şubat ayında 236,000'lik bir artış gösterdi. Bloomberg News'un anketine katılan 90 ekonomistin tahminlerine göre, istihdamın 165,000 artması bekleniyordu. İşsizlik oranı ise yüzde 7.9'dan yüzde 7.7'ye geriledi. Altın 2012 yılında, Fed'in ekonomiyi desteklemek için politika faizini sıfır yakınlarında tutması ve varlık alım programının üçüncü turuna başlamasının enflasyonun hızlanacağı endişelerini güçlendirmesi sonucu, yüzde 7 ralli yaptı ve böylece 12 yıl üst üste yükseldi.

Chicago'da Archer Financial Services Inc. kıdemli piyasa stratejisti Adam Klopfenstein, "İstihdam verileri çok olumlu ve altını aşağı itiyor," dedi ve "Bu altın için oldukça olumsuz bir gelişme, zira parasal genişlemenin ne zaman sonlandırılabileceği değerlendirmesini yeniden ön plana çıkarıyor" şeklinde konuştu.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 düşerek, yerel saat ile 09:07'de ons başına 1,562.30 dolara indi. Bu seviyede kapanış olması durumunda, kontrat 28 Şubat'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve beşinci haftayı da kayıpla geçmeye yönlendi.

Vadeli kontratların işlem haci, u rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 60 üzerindeydi.

Altın, Fed'in aylık 85 milyar dolar tutarındaki varlık alım programını küçültebileceği beklentileri ve ekonomilerin toparlanmasına yönelik güvenin artması ile birlikte, Şubat ayında düştü ve beşinci ayını da üst üste kayıpla kapamış oldu. Bu, 1997'den beri en uzun süreli aylık kayıp serisini işaret ediyor.

Mayıs vadeli gümüş vadeli kontratları New York'ta yüzde 1.2 düşerek ons başına 28.45 dolara indi.