Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de ithalat büyümesinin ihracatın gerisinde kalması ve yatırımcıların yarın açıklanacak olan enflasyon ve sanayi üretim verilerini beklemesiyle Çin Borsası bu haftayı da ekside kapamaya hazırlanıyor.

Çin'in Ocak ve Şubat'taki toplam ihracatı yıllık bazda yüzde 23. artış kaydederken, ithalat yalnızca yüzde 5 büyüdü. Ping An Bank Co., bankanın işlem görmeyen kredilerinin artması üzerine değer kaybetti. Süt üreticisi Inner Mongolia Yili Industrial Group Co. Temmuz'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. SAIC Motor Corp., araç satışlarının arttığını açıklaması sonrasında yüzde 2 değerlendi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 2,321.84 puana geriledi. Endeks bu hafta yüzde 1.6 düşüş kaydetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek 2,611.68 puana indi; Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.8 tırmandı.

İthalat yerel ekonominin durumunu yansıtırken, iyi ihracat verisinin uluslararası ekonominin iyi durumda olduğunu gösterdiğini belirten Tebon Securities Co.'nun analistlerinden Huang Cendong, yatırımcıların Çin ekonomisinin ne durumda olduğunu görmek için başka göstergelere ihtiyacının olduğuun söyledi.

Çin'in ihracatı Şubat'ta yıllık bazda yüzde 21.8 artarak, medyan tahmin olan yüzde 8.1'lik büyümeyi neredeyse 3'e katladı. İthalat ise yüzde 15.2 ile beklenenden fazla düştü. Çin'in dış ticaret fazlası 15.25 milyar dolar oldu.