Advertisement

Türkiye'de mavi turun merkezi kabul edilen Marmaris ve Bodrum'da, yaklaşan sezon öncesinde değeri milyonlarca avroyu bulan ahşap gulet yatlar, bakım ve onarımdan geçiriliyor.

Marmaris bölgesinde yaz aylarında boyları 24 ile 43 metre arasında değişen yaklaşık 100 ahşap guletle Ege Denizi'nde mavi turlar düzenleniyor. Bodrum ve Marmaris'in Bozburun beldesinde yapılan ve fiyatları 2 milyon avroyu bulan lüks yatlar, turistler tesisler gibi ülke ekonomisine her yıl milyonlarca lira katkı sağlıyor.
Genelde bir ve iki haftalık mavi turlara çıkılan ahşap guletler, lüks bir oteldeki gibi döşenmiş kabinleriyle turistlere konforlu bir tatil imkanı sunuyor. İçerisinde jakuzi, televizyon, internet ve telefon bulunan yatlarda ayrıca sörf, ringo, su kayağı gibi birçok su sporu yapma imkanı sunuluyor.

Yatlarda görev yapan tecrübeli aşçılar, misafirlerin istekleri doğrultusunda menüler hazırlayarak, yöreye özgü deniz ürünlerini tattırıyor.

Genellikle Göcek, Datça, Bodrum ve Bozburun'u dolaşarak maviyle yeşilin kucaklaştığı koylarda mola veren yatlar, müşterilerin talep etmesi durumunda rotalarına Yunan adalarını da dahil ediyor.

-Yatların günlük ortalama kirası bin 500 euro

Yatçılık firmasının sahibi Mustafa Yüce, yatların yüzer otel gibi çalıştığına işaret ederek, ''Apart otellerde günlük 5 euroya kalan turistler var. İki kişilik bir otel odası için günlük 20 euro alınıyor. Dolu bir sezonda bir teknenin günlük kirasının ortalama bin 500 euro olduğunu düşünürsek, yaklaşık 75 odalı bir otelin getirmiş olduğu Döviz kadar sadece bir yat kazandırıyor'' dedi.

Yat sektörünün ortak bir fiyat belirlemesi gerektiğini anlatan Yüce, hala mavi yolculuğu tam olarak benimsetemediklerini ifade etti. Bir yatın ve teknenin kalitesinin boyuyla ölçüldüğünü vurgulayan Yüce, yatın içinin konforu ve verilen hizmetin kalitesinin göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapılması gerektiğini kaydetti.

AA