Advertisement

(16:10'da güncellendi)

Hisse senetleri, ABD'de beklenenden oldukça fazla artan tarım dışı istihdam verisinin ekonomiye yönelik iyimserliği güçlendirmesi sonucu yükselirken, ve ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket ederek Dow Jones Endeksi'nin bugün de rekor kırabileceğini işaret etti ve ABD Hazine tahvilleri hızlı kayıplar yaşadı. İspanya ve İtalya tahvilleri yükseldi ve emtia grubu değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 08:54'te yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin dün rekor seviyenin yüzde 1.4 uzağında kapatmasının ardından bugün yüzde 0.4 yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri sekiz baz puan yükselerek, yüzde 2.08 ile son 11 ayın zirvesine çıktı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.6'lık bir ralli yaptı ve Lehman Brothers Holdings Inc.'nin batmasından önceki seviyeye ulaştı. Avrupa'nın yüksek faizli tahvillerine güven son 20 ayın zirvesine çıktı. Yen dolar karşısında Ağustos 2009'dan bu yana en düşük seviyesine inerken, kakao, pamuk ve kahve, emtia grubundaki yükselişlere öncülük etti.

S&P 500 vadeli kontratları ve ABD Hazine tahvil faizleri, ABD'de tarım dışı istihdamın Şubat ayında 236,000 artarken, işsizlik oranının beklenmedik bir şekilde yüzde 7.7'ye gerilemesinin ardından yükselişlerini hızlandırdı. Japonya'da gayrısafi yurtiçi hasıla dördüncü çeyrekte, yıllık hale getirilmiş rakamla, yüzde 0.2 büyüdü. Bu verinin ilk açıklaması, yüzde 0.4 daralmayı işaret ediyordu. Çin'in ihracatı Şubat ayında ekonomistlerin beklentilerinden daha hızlı artarken, ithalatı düştü.

Richmond, Virginia'da RidgeWorth Capital Management kıdemli yatırım stratejisti Alan Gayle, "Bunlar, ekonomik büyümeye ve piyasalara destek olacak çok güçlü veriler," dedi ve "Bu veriler piyasaları yukarı yönde sürpriz şeklinde yakaladı. Boğa piyasaları özel ve beslenme ister ve bu gibi veriler, iyi haberlerin sağlıklı bir dozudur" değerlendirmesinde bulundu.

(16:10'da güncellendi)