Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co. (Pimco) yöneticisi Bill Gross, ABD ekonomisinin önümüzdeki yıl yüzde 3 büyüyebileceğini belirtirken, daha önceki tahmini olan yüzde 2'lik büyüme tahmini yükseltmiş oldu.

Bugün gerçekleştirilen bir röportajda Gross, ABD ekonomisinin yüde 3 genişleyeceğini belirtirken, Pimco'nun Aralık ayında yaptığı tahmin ABD ekonomisinin 2013 yılında yüzde 1.25 ile yüzde 1.75 büyüyeceği yönünde olmuştu.

Konut sektöründeki toparlanma ve yükselen hisse fiyatları hanehalkı için yükselen vergilere dayanmayı biraz daha kolaylaştırıyor. Washington'da yaşanan bütçe çekişmelerinin ekonomiye yansıyacak etkilerine çok takılmayan otomobil üreticiler, inşaat sektörü oyuncuları ve perakendeciler geçtiğimiz ay yarattıkları istihdamla işsizlik oranını 4 yılın en zayıf seviyesine çekti.

Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre Şubat ayında 236,000 kişilik istihdam yaratılırken, bu rakam Ocak ayında 119,000 olarak gerçekleşti. Gross bugün yapılan röportajda 200,000 kişilik istihdam artışının yüzde 3'lük büyüme hedefini yakalatacağını söyledi.