Advertisement

Kuzey Kore ateşkesi bozdu mu?

Kuzey Kore ateşkesi bozdu mu?

Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu

12 Mart 2013 Salı, 08:07 Güncelleme: 12 Mart 2013 Salı, 10:42

Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu.

Hükümetten 1953'te imzalanan anlaşmanın iptali yönünde resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen, ülkenin en önemli devlet gazetelerinden "Rodong Sinmun", başkent Pyongang'dan anlaşmanın geçersiz olduğuna ilişkin açıklama yapıldığını aktardı.

-Birleşmiş Milletler: "Anlaşma hala yürürlükte"-

Birleşmiş Milletler ise Kuzey Kore'nin anlaşmayı tek taraflı iptal edemeyeceğini, anlaşmanın hala geçerli ve yürürlükte olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreterliği Sözcüsü Martin Nesirky, 60 yıllık anlaşmanın BM Genel Kurulu tarafından kabul edildiğini, "Kuzey ya da Güney Kore'nin bu anlaşmayı tek taraflı feshetme hakkının bulunmadığını" söyledi.

ABD ve Çin arasında, uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen nükleer deneme yapan Kuzey Kore'yi cezalandırmak için uygulanacak yeni yaptırım paketi taslağı üzerinde anlaşmaya varıldığının duyurulmasının ardından Kuzey Kore, Kore savaşını sona erdiren ateşkes anlaşmasını iptal edeceği tehdidinde bulunmuştu.

Kuzey Kore ile ABD ve batılı ülkelerin destek verdiği Güney Kore arasında, 1950 ile 1953 yıllarında yapılan Kore Savaşı bir barış anlaşması yerine ateşkes anlaşması imzalanarak sona erdirilmişti. Bu nedenle Kore yarımadasında teknik olarak halen savaş hali devam ediyor.

Kuzey Kore, anlaşmanın geçersiz olacağı yönünde daha önce de birçok tehditte bulunmuş, 1996 yılında yüzlerce kişilik birliğini iki ülke sınırındaki bölgeye göndermiş, daha sonra geri çekmişti.

ABD'nin Kuzey Kore'nin, Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasını bozma tehdidinden kaygı duyduğu bildirildi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jay Carney, Kuzey Kore'nin, 60 seneden beri yürürlükteki ateşkes anlaşmasını iptal edeceği yönünde, bu ülkedeki devlet medyasında yer alan haberlere dikkati çekerek, "Beyaz Saray, Kuzey Kore'den gelen savaş tehditlerinden kaygı duyuyor" dedi.

Pyongyang yönetiminin tehditlerle bir şey elde edemeyeceğinin altını çizen Carney, buna karşılık Beyaz Saray'ın "Kuzey Kore'nin kavgacı söyleminden" endişe duyduğunu belirtti.

ABD ve Çin arasında, uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen nükleer deneme yapan Kuzey Kore'yi cezalandırmak için uygulanacak yeni yaptırım paketi taslağı üzerinde anlaşmaya varıldığının duyurulmasının ardından Kuzey Kore, Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasını iptal edeceği tehdidinde bulunmuştu.

Kuzey Kore ile ABD ve batılı ülkelerin destek verdiği Güney Kore arasında, 1950 ile 1953 yıllarında yapılan Kore Savaşı bir barış anlaşması yerine ateşkes anlaşması imzalanarak sona erdirilmişti. Bu nedenle Kore Yarımadası'nda teknik olarak halen savaş hali devam ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon da ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada sözkonusu iddiaların "abartılı" olabileceğini kaydetti. Asia Society adlı kuruluşun yıllık toplantısında konuşan Donilon, Pyongyang yönetiminin kitle imha silahları kullanması ve nükleer maddeler göndermesi durumunda ABD'nin müttefiklerini koruyacağını vurguladı.

-Obama, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park ile görüşecek-

Donilon, toplantıda yaptığı konuşmada, Obama'nın mayıs ayında Güney Kore'nin yeni görevine başlayan Cumhurbaşkanı Park Guen-hye ile Beyaz Saray'da bir görüşme yapacağını da duyurdu.

Donilon, Güney Kore'nin ilk kadın cumhurbaşkanı Park'ın geçen ay düzenlenen kendisinin de hazır bulunduğu görevine başlama töreni sırasında, Obama'dan gelen daveti kabul ettiğini ilettiğini belirtti.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.861 -0,03
USD/TRY 5,8132 0,14
EUR/TRY 6,5531 0,17
EUR/USD 1,1247 0,13
FAİZ 21,25 0,00
ALTIN/ONS 1.275,52 -0,02
BRENT 71,97 0,49
© haberturk.com
Yukarı