Advertisement

Japonya dışındaki Asya hisse senetleri, Çin'de politika yapıcıların emlak piyasasını soğutmak için çabalarını artıracağı endişeleri ve Hong Kong'da bankaların mortgage faizlerini artırmasının ardından materyal üreticilerine ve emlak geliştirme şirketlerine gelen satışların öncülüğünde değer kaybetti.

Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Billiton Ltd., metal vadelilerin değer kaybetmesinin etkisi ile, Sydney'deki işlemlerde, yüzde 2.3 düştü. Milyader Yang Huiyan'ın kontrolündeki Çinli emlak geliştirme şirketi Country Garden Holdings Co. yüzde 3.7 değer kaybetti. Bu yılın en iyi performans gösteren gelişmiş ülke endeksi Nikkei 225, parlamento alt meclisinin Başbakan Shinzo Abe'nin merkez bankası için gösterdiği adayları onaylamasının ardından değer yükseldi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 düşerek, Hong Kong saati ile 15:04'te 475.24 puana indi. Endekste, yükselen bir hisse karşılığı yaklaşık iki hisse değer kaybetti. Gösterge endeks, haftasonu açıklanan Çin enflasyon verisinin son 10 ayın en yüksek seviyesinde çıkması ve Çin Merkez Bankası Zhou Xiaochuan'ın para politikasının "artık gevşetilmediğini" söylemesinin ardından düşüşünü üçüncü güne taşımaya yönlendi.

Hong Kong'da Citigroup'un özel bankasında Asya stratejisti John Woods, "Asya hisse senetleri, kısmen Çin'de sıkılaştırma tedbirlerine yönelik endişelerden dolayı düşük performans göstermeye devam ediyor," dedi ve "Bu konsolidasyon daha da devam etmek durumunda. Halen pozitif küresel ekonomideyiz. Bu nedenle, bu aşağı hareketi, risk oluşturmak için bir fırsat olarak görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Japon hisselerini de içeren MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla değişmeyerek 135.14 puanda kaldı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 sıçrayarak son üç günde ilk çıkışını gerçekleştirdi. Parlamentonun alt kanada bugün, Haruhiko Kuroda'nın Japonya Merkez Bankası başkanlığını ve Kikuo Iwata ve Hiroshi Nakaso'nun başkan yardımcılıklarını onayladı. Ancak Başbakan Shinzo Abe'nin, yarınki oylamada, bu görevlerin kesinleşebilmesi için, çoğunluğu sağlayamadığı üst meclisten de onay çıkarması gerek.