Advertisement

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, 3. havaalanını beklemeden şirketi büyütmeye devam ettiklerini, şu anda Atatürk Havaalanı'ndaki kapasite kısıtından dolayı Sabiha Gökçen'de büyümeyi sürdürdüklerini belirtti. Kotil, 2013 yılında 46 milyon yolcu, 9,7 milyar dolar ciro, 250 uçuş noktası ve günde aşağı yukarı 1.200 sefer hedeflediklerini kaydederek, ''Bugüne kadar uçuş, servis sattık. Bundan sonra 'sevgi' satacağız'' dedi.

Ekonomist Dergisi'nin düzenlediği ''Ekonomi'de Yılın İş İnsanları'' ödül töreni sonrası soruları yanıtlayan Kotil, 2015-2020 yılları arasında satın alınacak 117 adet uçağın finansmanı, 2013 yılı hedefleri ve 3. havaalanı hakkında görüşlerini paylaştı.

Büyüme projelerinin THY'ye has bir proje olduğunu anlatan Kotil, ''3. havaalanına ve bizim büyümemize de paralel gelen bir proje. Ama havaalanından önce büyümeye devam ettikçe, Sabiha Gökçen Havaalanı'na ciddi sayıda uçak yerleştiriyoruz. Bu sene 14 uçağımız orada uçuyor. Önümüzdeki dönemlerde çok daha fazla uçacak. 3. havaalanını beklemeden biz şirketi büyütmeye devam ediyoruz. Şu anda Atatürk Havaalanı'ndaki kapasite kısıttan dolayı Sabiha Gökçen'de büyümeye devam ediyoruz'' diye konuştu.

Kotil, satın alınacak 117 uçağa ilişkin de, 2017 yılı sonuna kadar 40 büyük uçağın geleceğini, bu siparişin neredeyse yarısının gelmiş olacağını ifade etti.

''Yeni havaalanı açılınca hepsini orada uçuracağız'' diyen Kotil, alınacak uçakların finansmanı konusuna da değindi.

Bugüne kadar gerçekleşen satın almalardaki gibi bu satın almaların da finansman şeklinin aynı olacağını söyleyen Kotil, alınan uçakların finansmanının çok uygun şartlarda yurt dışından sağlandığını vurguladı.

Kotil, ''Tahvil ihracı da söz konusu, ama bizim tabi 2013 yılında alınacak tüm uçakların finansmanı temin edildi. 2014 yılında da klasik metodumuzu uygulayacağız. Kredilerimizdeki faiz oranlarımız çok düşük ve 12 yıl sabit'' bilgisini verdi.

-2013 hedefleri-

Yeni lokasyonlara uçuşlarla ilgili de konuşan Kotil, ''Bizim standardımız yılda 30 nokta açmak. 2013 yılında hedefimiz; 46 milyon yolcu, 9,7 milyar dolar ciro, 250 uçuş noktası ve günde aşağı yukarı 1.200 sefer'' ifadelerini kullandı.

Kotil, bu yılki trafik sonuçlarının geçen yıla göre daha iyi olduğunu anımsatarak, ''Doluluk oranımız artıyor. Yolcu sayımız yüzde 22 oranında arttı. Yurt dışında yüzde 32 oranında arttı ve artmaya devam ediyor'' dedi.

-''Hem Batılı hem Doğulu şirketiz, artık uçuş ve servis değil 'sevgi' satacağız''-

Kotil, 2020 yılına kadar uçak adedinin 375'e ulaşacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

''2020 vizyonumuzda 90 milyon yolcu ve 19 milyar dolar ciro ve dünyanın her yerine uçan havayolu olacağız. Bugüne kadar uçuş, servis sattık. Bugün kararımızı değiştirdik. Bundan sonra 'sevgi' satacağız. Her gün sevgi satılıp alınıyor. Biz hem Batılı hem de Doğulu bir şirketiz, başarılı olmamızın sebebi... 2002 yılından beri hep kar ediyoruz. Kar elde ede ede artık kardan ziyade sevgiyi konuşmaya karar verdik. Biz Batı kadar kurumsal, Doğu kadar duygusal bir şirketiz.''