Advertisement

- Altın yönünü bulmaya çalışıyor

Altın fiyatları Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketi konusunda bir anlaşmaya varmasının ardından sarı metale olan güvenli liman talebinin gerilemesiyle son bir haftanın en düşük seviyesine indi.

Haziran vadeli altının onsu New York saatiyle 13:42'de yüzde 0.1 düşerek Comex'te 1,606.50 dolardan işlem gördü. Fiyatlar gün içerisinde 1,590.40 doları görerek 18 Mart'tan bu yana en düşük seviyeye dokunmuş oldu.

Mayıs vadeli gümüşün ons fiyatı ise yüzde 0.4 yükseldi ve 28.815 dolar oldu.

New York Mercantile Exchange'de Haziran vadeli platin fiyatı yüzde 0.1 yükseldi ve 1,586.90 dolar oldu. Altın ve platinin işlem görme hacmi geçtiğimiz 100 günlük ortalamanın neredeyse 2 katı oldu.

-Bernanke'den gelişmiş ülkelere düşük faiz çağrısı

Fed Başkanı Ben S. Bernanke bugün gerçekleştirdiği bir konuşmada gelişmiş ülkelerde düşük faiz oranlarının dünya ekonomisine yardım ederek, zayıf döviz kuru üzerinden ticaret bölünmelerinin de yaşanmamasını sağlayacağını belirtti.

London School of Economics'te gerçekleştirdiği konuşmasında Bernanke, "Gelişmiş ülkelerde parasal genişlemenin faydaları herhangi bir şekilde Döviz kurundaki değişiklikler tarafından yaratılmamıştır. Bunun yerine her ülkenin toplam yerel talebinden sağlanan destekten kaynaklanıyor" dedi.

-ABD tahvilleri kayıplarını sildi

ABD hazine tahvilleri, Güney Kıbrıs'a yönelik yardım anlaşmasının Euro Bölgesi'nde uzun vadede istikrarı etkileyebileceği söylentisi üzerine tahvillerin cazibesini artırmasıyla kayıplarını sildi.

10 yıllık tahvil faizleri çok değişmeyerek New York saatiyle 10:53'te yüzde 1.92 oldu. Şubat 2023 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 1/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 31 cent artarak 100 22/32'ye geldi. Faiz erken saatlerde 5 baz puanlık yükselişle yüzde 1.97'yi gördü ve 15 Mart'tan bu yana zirveye yükseldi.

-ABD hisseleri kazançlarını siliyor

ABD hisseleri Güney Kıbrıs için bir anlaşma olacağına yönelik heyecanın dinmesi üzerine kazançlarını silerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin rekor seviyeye 1 puan kadar yaklaşmasının ardından tekrar geriledi.

S&P 500 Endeksi New York saatiyle 10:51'de yüzde 0.1'den daha az yükselirken, gün içerisinde yüzde 0.5'e varan tırmanış gerçekleştirdi. Dow Jones ise 31 puan kayıpla 14,481.03 oldu. S&P 500'de işlem hacmi bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 13 altında gerçekleşti.

-Bloomberg HT MB Algı Anketi sonuçları açıklandı

Piyasa profesyonellerinin katılımıyla yapılan Bloomberg HT Merkez Bankası Algı Anketi'nin beşincisi açıklandı.

Para Politikası Kurulu öncesinde yerli yabancı 40 ekonomist ve stratejistin katılımıyla yapılan ankette Merkez Bankası'nın finansal istikrarı gözetmesine destek verilirken, fiyat istikrarının yeterince gözettiğini düşünenlerin oranı zayıfladı.