Advertisement

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde, Euro Grubu'nun, 10 milyar euroluk yardım karşılığında ön koşul olarak öne sürdüğü 5,8 milyarlık açığın Rumlar tarafından kapatılmasına yönelik AB ve IMF ile anlaşmaya varılan önlem paketi kapsamında yeniden yapılanması kararlaştırılan Laiki Trapeza (Halk Bankası) ve Kıbrıs Bankası'nın (Bank of Cyprus) 2 gün daha kapalı kalacağı ve Perşembe günü açılacağı açıklandı.

Güney Kıbrıs Kesimi Başkanı Nicos Anastasiades, ülkenin son dakikada çıkan kurtarma paketinin öncesinde ekonomik iflasına ramak kalmış olduğunu söyledi.  

Ülkenin en büyük kreditörleri ile 10 milyar euroluk yeni kurtarma paketinde anlaşmasının ardından konuşan Anastasiades, sermaye kontrollerinin uygulanacağını, ancak "bunların zamanla gevşeyecek çok geçici önlemler olacağını" belirtti.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Başkanı Jeroen Dijselbloem, kurtarma paketinin, bölgenin sorunlu bankaları idare metodu bakımından büyük önem taşıdığını belirterek, Avrupalı liderlerin artık kurtarma paketlerinin maliyetini vergi mükelleflerinin sırtının alarak, özel yatırımcılara kaydırmış olduğunu ifade etti.

Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketinde bankalara ilişkin öne çıkanlar:

Yeni önlem paketinde, Güney Kıbrıs'ta, iki sorunlu banka olarak görülen Laiki Trapeza ve Kıbrıs Bankası ile ilgili köklü düzenlemeler getiriliyor.

Bu kapsamda, hissedarların ve mevduat sahiplerinin katılımıyla acilen yeniden yapılandırılması kararlaştırılan Laiki Trapeza, iyi ve kötü banka olarak ikiye bölünecek. Kötü banka zamanla kapanacak ve iyi banka Kıbrıs Bankası'nın bünyesine dahil edilecek. Laiki Trapeza'nın, Avrupa Finansal Destek Mekanizması'na olan 9,5 milyar avroluk borcunu da Kıbrıs Bankası üstlenecek. Kıbrıs Bankası'ndaki 100 bin avronun üzerindeki mevduatlar bankanın yeniden yapılanması tamamlanıncaya kadar dondurulacak.

Güney Kıbrıs'ta bankaların 10 gündür kapalı olması iç ticarette büyük sıkıntılara neden oluyor. Nakit sıkıntısı nedeniyle alışverişlerin durma noktasına geldiği ülkede acil ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlar bir an önce bankaların açılmasını bekliyor.