Advertisement

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın 2 yıl içinde yüzde 2 enflasyona ulaşmayı sağlayacak parasal genişleme seçeneklerini sıralamasıyla yen, önemli para birimlerinin tamamı karşısında değer kaybetti.

Japon yeni, Kuroda'nın BOJ'un tahvil alımlarının vadelerini uzatmayı ve bu alımlardaki limit sınırlamasının kaldırılmasını değerlendirdiklerini söylemesinin ardından dolar karşısında 3 gündür kaydettiği yükselişi sonlandırdı. Euro, yasakoyucuların geçtiğimiz ayki seçimlerin ardından hâlen hükümet kurmaya çalıştıkları İtalya'daki tahvil ihalesinin öncesinde yüzde 0.3 aşağıda seyretti. Singapur doları 4. gününde de primlenerek bu yılın en uzun süreli kazancına işaret etti.

Spekülasyonların dolar-yeni yukarı taşıdığını belirten Westpac Banking Corp.'un Döviz stratejistlerinden JOnathan Cavenagh, Kuroda'dan beklenen parasal genişleme eşiğinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 94.22 düzeyine geriledi ve yüzde 2 değerlenmeyle sonuçlanan 3 günlük yükselişini tamamladı. Japon yeni, euro karşısında yüzde 0.2 zayıflayarak 121.28'e geriledi. Euro/Dolar paritesi ise yüzde 0.2 değerlenerek 1.2873 düzeyine çıktı. Euro, dün dolar karşısında 1.2839 seviyesinden 22 Kasım'dan bu yana en düşüğüne işaret etmişti.

Kuroda bugün yasakoyuculara BOJ'un daha uzun vadeli tahvil alımlarını görüşeceğini söyledi. BOJ şimdilik yalnızca 3 yıl ve altı vadede hükümet tahvili satın alıyor.

Kuroda aynı zamanda BOJ'un, tahvil alımlarının açıktaki banknotların altında seviyede tutulmasını öngören kuralı da kaldırabileceğini söyledi.