Advertisement

(17:30'da güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Deutsche Bank AG'nin Tayland hisse senetlerinin alım fırsatı sunduğunu kaydetmesi sonrası bu ülke hisselerine gelen alımların öncülüğünde yükselişini ikinci güne taşıdı. Macaristan hisse senetleri, merkez bankasının gösterge faizi rekor seviyeye düşürmesinin ardından ralli yaptı.

Tayyland bankası Kasikornbank Pcl, Bangkok'taki işlemlerde yüzde 3.4 yükselirken, Macaristan'ın en büyük bankası OTB Bank Nyrt., son dört günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.  Hindistan rupisi, Bank of America Merrill Lynch'in rekor cari açık tahmininin ardından zayıfladı. Brezilya'da Bovespa Endeksi son altı günde ilk kez yükselirken, Rusya hisse senetleri 4 Aralık'tan bu yana en düşük sevieysine indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, New York saati ile 10:54'te 1,027.48 puana çıktı. Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Michael Sarris, 10 milyar euroluk (13 milyar dolar) kurtarma paketi alan ekonominin sıkıntılarının daha da hafiflemesi için ülkesinin eurodan çıkması gerektiğine ilişkin görüşlere karşılık, eurodan çıkmanın "felaket" olacağını kaydetti. ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri, otomobil ve ticari uçak siparişlerindeki artışların desteği ile, Şubat ayında beklenenden daha hızlı artarken, konut fiyatları beklenenin üzerinde artış gösterdi.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co. fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Kıbrıs'ın kurtarma paketinin diğer ülkelere model olacağı görüşü biraz abartılı," dedi ve "ABD'den gelen toparlanma işaretleri, gelişen piyasalara olumlu yaklaşmama neden oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Tüketici malları grubu, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki 10 sanayi grubu arasında en hızlı yükselen grup oldu. Gelişen piyasa hisselerinin gösterge endeksi bu yıl yüzde 2.7 düştü ve gelişmiş ülkelerin hisselerin göstergesi olan MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 6.7'lik yükseliş performansının oldukça gerisinde kaldı. Gelişen piyasalar endeksinin fiyat-kazanç oranı (endeksteki şirketlerin piyasa değerlerinin toplamının, bu şirketlerin tahmini karlarının toplamına oranı) 10.8 oldu. Bu oran MSCI Dünya Endeksi için 14.1 seviyesinde.

(17:30'da güncellendi)