Advertisement

(15:40'ta güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, ABD'de açıklanan ekonomik verilerin beklenenden daha iyi çıkmasının, siyasi liderlerin hükümet kurma çabalarını yoğunlaştırdığı İtalya'daki politik belirsizliği dengelemesi sonucu yatay seyrediyor.

Wm Morrison Supermarkets Plc, Celesio AG ve Kingfisher Plc, her biri en az yüzde 1 değer kazanarak, perakendecileri içeren endeksin yükselişine öncülük etti. Kazakhmys Plc, temettüsünü düşürmesinin ardından, yaklaşık dört yılın en düşük seviyesine indi.

İlaç toptancısı Celesio AG, 2012 yılı karının kendi hedefini aştığını açıklamasının ardından yüzde 2.1 yükseldi. Bellway Plc, ilk yarı karının yüzde 51 artmasının desteği ile yüzde 2.1 değer kazandı. Telefonica SA, hazine hisselerini satmasının ardından son altı ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, Londra saati ile 13:20'de 293.58 puana geldi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, ABD ekonomik verilerinin beklenenden daha iyi çıkmasının desteği ile, 10'ncu ayı ard arda yükselişle geçerek, Temmuz 1997'den bu yana en uzun süreli aylık yükseliş serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Londra'da Mitsubishi UFJ Asset Management Avrupa hisse senetleri başkanı Michael Morris, "ABD ekonomisi açık bir şekilde ivme kazanıyor," dedi ve "Yatırım döngüsünün bir sonraki safhasına geçiyoruz. ABD konut piyasası uzun bir süre önce dibi gördü ve tekrar bozulacağını sanmıyorum. Ekonomik toparlanma ile uyumlu veriler geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Ancak ulusal endeksler, 18 batı Avrupa piyasasının 11'inde halen düşmüş durumda. İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0.7'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Almanya'da DAX Endeks yüzde 0.3 yükseldi.

Güney Kıbrıs hisse senedi piyasası, Borsadan yapılan açıklamaya göre, banka tatilinin sürmesi ile birlikte, bugün ve yarın da kapalı kalacak.

(15:40'ta güncellendi)