Advertisement

Yatırımcılar, borç krizinin bir sonraki kurbanının kimin olduğunu tartışırken, Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketi, Euro Bölgesi için mevduat ve tahvil sahiplerinin akıllarında kalabilecek bir emsal teşkil ediyor.

Euro Bölgesi'nin en küçük 3. ekonomisi Güney Kıbrıs'ın Pazartesi Brüksel'de kabul edilen kurtarma paketinin şartları, kıdemli Kıbrıs banka tahvilleri sahiplerinin zarar yazmasını ve teminatsız mevduat sahiplerinin de büyük oranda silinmesini öngörüyor.

Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketinden hissedarlara çıkan en önemli alt metin, Slovenya, İtalya, İspanya ya da Yunanistan gibi Euro Bölgesi'nin nakit sıkıntısı çeken ülkelerinin de yardıma ihtiyacı olması ihtimali karşısında yatırımcıların tetikte olmasının gerektiği şeklinde yorumlanıyor. Lefkoşe'den New York'a birçok akademisyen ve ekonomist, bundan böyle bir ülkenin yeni bir kurtarma paketine başvurması durumundaki bankalara akın ve tahvil piyasasındaki satış risklerinin daha fazla olduğunu söylüyor.

Nobel ödüllü ekonomist ve Güney Kıbrıs hükümetinin danışmanlarından Christopher Pissarides, artık yeni bir kuralın öne çıktığını ve Euro Bölgesi'ndeki herkesin işlerin kendi durumlarını etkileyeceğini görmek için beklemede kalmak zorunda olduğunu belirtti.

Stoxx Europe 600 Endeksi dün Eurogrup başkanı Jeroen Dijsselbloem'in Güney Kıbrıs'ın kurtarma modelinin emsal olabileceğini söylemesinin ardından erken saatlerde kaydettiği yüzde 1'e varan kazançlarını sildi.