Advertisement

Dolar-Yen'in RSI'sine dikkat çeken Citigroup Inc.'in teknik analizine göre doların, yen karşısındaki yükselişi sonlanabilir.

Doların, yen karşısındaki 14 günlük RSI'si bugün 50.4 puanda seyretti. Bu noktanın omuz-baş formasyonunun boyun seviyesine işaret eden 50 puan düzeyine yakın olduğuna dikkat çeken Citigroup'un Döviz stratejistlerinden Osamu Takashima, 50 puanın altına düşülmesinin dolardaki rallinin duracağına işaret edebileceğini söyledi.

RSI'nin Ocak'ın başından bu yana aşağı yönlü bir trend izlediğini belirten Takashima, RSI, boyun seviyesinin altında gerilediğinde, dolar-yendeki yukarı yönlü trendin, bu ayın başlarında kaydedilen 96.7 seviyesinde sonlanmış olduğunun düşünülebileceğini anlattı.

Dolar, yen karşısında bugün Tokyo saati ile 12:12'de yüzde 0.1 değerlenerek 94.28 düzeyine yükseldi. Amerikan doları 12 Mart'ta 96.71 düzeyinden 2009'dan bu yana en yükseğini test etmişti.

Doların RSI, 4 Ocak'ta 85.7 puandan kaydettiği bu yılın zirvesinden gevşedi. 70 puana doğru ilerleyen kazançlar, traderlara bir varlığın aşırı ya da çok hızlı yükselmiş olduğunun sinyalini vererek, yönün değişebileceğine işaret edebilirken, 30 puan seviyeleri de aşırı düşüş olarak yorumlanıyor. RSI grafiğindeki 50 düzeyi ise genellikle hızın yukarı ya da aşağı yönlü olarak değişme noktası olarak görülüyor.