Advertisement

ABD'de University of Maryland'ın uluslararası işletme profesörü Peter Morici, Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketine destek veren analistlerin çoğuyla aynı görüşü paylaşmıyor.

Üniversitenin websitesindeki sayfasında bir yazı kaleme alan Morici, Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası'nın koyduğu kurtarma paketi şartlarını kabul edeceğine, eurodan ayrılmasının Güney Kıbrıs için daha iyi olacağını savundu.

Kurtarma paketinin şartlarını kabul etmenin aşırı yüksek işsizlik, GSYH ve vergi gelirlerinde de sert bir düşüşe neden olacağını belirten Morici, Güney Kıbrıs'ın Troyka'nın yardımını geri çevirerek büyük bankalarını iflas ettirebileceği ve eurodan tamamen çıkabileceğini söyledi.

Morici, bu durumun mevduat sahiplerinde büyük zarara ve euro için felaket sonuçlara neden olacağını, ancak adanın Doğu Avrupa ve Asya'ya açılan kapı olma avantajını koruyacağını ileri sürdü.

Güney Kıbrıs'ın İzlanda'yı model alabileceğini söyleyen Morici, "İzlanda da bir finansal merkez, ancak kendi parası var ve benzer bir finansal krizden çok daha hızlı toplandı" dedi.