Advertisement

ABD'de konut fiyatları Ocak ayında Haziran 2006'dan bu yana en büyük sıçramayı gerçekleştirirken, konut sektörünün bu yılın başında da toparlanmaya devam ettiği sinyalini verdi.

ABD'de 20 şehirdeki konut fiyatlarını gösteren S&P/Case-Shiller endeksi Ocak ayında bir yıl öncekine göre yüzde 8.1 tırmandı. Bu artış Bloomberg anketine katılan analistlerin tahmin medyanı olan yüzde 7.9'un üzerinde gerçekleşti.

Yükselen konut fiyatlarının sektöre daha fazla müşteri çekeceği tahmin edilirken, hali hazırda konutu bulunanların bunları satışa sunarak daha fazla yeni inşaat yapılmasına yol açacağı bekleniyor. Tarihi düşük seviyede olan borçlanma oranları ve daha güçlü istihdam sektörü konut sektöründe toparlanmaya yardımcı olarak ekonomik büyümeyi güçlendiriyor.

New York'ta bulunan 4Cast Inc. kıdemli ekonomisti David Sloan, "Konut sektörü gayet pozitif görünüyor. Talep son zamanlarda öyle güçlü oldu ki arzın önüne geçti ve bu da fiyatları sağlamlaştırdı. İnsanlar konut fiyatlarının yükseldiğini görüyorlar ve şimdi konut almak için iyi bir zaman olduğunu düşünüyorlar" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 20 ekonomistin yıllık fiyat değişimine yönelik tahminleri yüzde 6 ve yüzde 8.9'luk artışlar arasında değişiklik gösterdi. Case-Shiller endeksi 3 aylık ortalamalar baz alınarak yapılıyor.