Advertisement

Moğolistan, 1997 yılından bu yana en uzun aylık düşüşünü sonlandıran altına yönelik rezervlerini Şubat ayında üst üste 3. ay artırarak son 4 yılın zirvesine çıkardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) web sitesinde yapılan açıklamaya göre ülke altın rezervlerini 1.5 ton artırarak 5.8 tona çıkardı ve Ağustos 2008'den bu yana zirveye yükseltti.

Öte yandan Kazakistan'ın altın rezervleri 4.9 ton artarken, Azerbaycan'ın rezervleri 1 ton ve Ukrayna'nın rezervleri 0.6 ton yükseldi. Kanada rezervlerini 0.1 ton düşürürken, Çek Cumhuriyeti 0.2 ton ve Meksika 0.1 ton düşürdü.

Altın fiyatları ons başına ortalama 1,669 dolara ulaşmasına rağmen, ülkeler geçtiğimiz yıl toplam 534.6 ton rezerv eklerken, bu rakam 1964 yılından bu yana en yüksek seviye olarak kayda geçti. Külçe altın ise Şubat ayı itibariyle üst üste 5. ay düşüş yaşadı. Altın şu sıralar Eylül 2011 fiyatı olan 1,921.15 doların yüzde 17 altında seyrediyor.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank AG emtia analisti Daniel Briesemann, "Büyük para birimlerinin düşüş oranlarına baktığımızda ve özellikle Euro Bölgesi'ndeki borç krizine baktığımızda altın almak için gayet geniş bir alan var. Döviz rezervlerindeki altın oranı gelişen piyasalarda hâlâ düşük, o yüzden gelişmiş ülkeleri yakalayabilmek için biraz mesafe var" ifadelerini kullandı.