Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin, Türkiye'nin kredi notunu ''BB''den ''BB+ ''ya yükseltmesini değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, artışın yeterli olmadığını belirtti.

Türkiye ekonomisinin gösterdiği performans, gerçekleştirdiği ihracat artışı ile dünyanın pek çok ülkesinden ayrıştığını kaydeden Çağlayan, şöyle devam etti:

''Uluslararası derecelendirme kuruluşları içinde Türkiye'nin kredi notu en düşük değerlendirildiği kurum S&P. Şu anda Türkiye'nin notunu Moodys ile aynı düzeye getirdi. 'Yatırım yapılabilir' düzeyin bir kademe altındayız ama Türkiye ekonomisi gösterdiği performansla çoktan yatırım yapılabilir ülke derecesini hak ediyor. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir ülke' derecesine getirecekler. Yapılan bu not artırımı beklenen bir gelişmedir. Ben de defalarca S&P'den not artışı beklediğimizi dile getirmiştim.''

-''Not artışı, performansın altında''

Kredi notunun yükseltilmesinin, Türkiye ekonomisinin hakkının teslimi olduğunu belirten Çağlayan, S&P'nin, not artırımının temelinde çözüm sürecine atıfta bulunması, istikrarlı ve sürdürülebilir borçlanma politikasının yanı sıra ihracat performansına vurgu yapmasının önemli olduğuna işaret etti.
Türkiye ekonomisinin gerek büyümesinde gerekse istihdam artışında ihracatın lokomotif görevini üstlendiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:

''İhracatta son 4 yılda sadece pazar çeşitlendirmesi sayesinde 42 milyar dolara yakın artış sağlanmıştı. 2012 yılında dünya ekonomisinde kaotik ortam devam ederken Türkiye mal ihracatını yüzde 13,1, hizmet ihracatını yüzde 8,8 oranında artırmıştır. Türkiye dünyada ihracatını en hızla artıran ülkelerden biridir. İhracat artışı cari açığın azalmasındaki en büyük aktördür.''

''Bu not artışı sevindirici olmasına rağmen Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansın altındadır'' değerlendirmesinde bulunan Çağlayan, not artışı ile Türkiye ekonomisinin Romanya, Endonezya, Filipinler ve Hırvatistan ile aynı düzeyde değerlendirildiğini, Türkiye'nin bu ülkelerden çok daha ileride olduğunu belirtti.

Hükümetin kararlılıkla yürüttüğü çözüm sürecinin, yeni yatırım teşvik sistemine olan ilgiyi daha da artıracağına inandığını belirten Çağlayan, ''Bu da büyümeye, istihdama, ihracata yansıyacak, Türkiye hak ettiği yatırım yapılabilir ülke düzeyine önümüzdeki dönemde ulaşacaktır. Not artırımının Türkiye ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum'' ifadesini kullandı.