Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın yeni başkanı Haruhiko Kuroda'nın, merkez bankası lideri olarak ilk toplantısındaki teşvik imkanı, BOJ yönetim kurulunun hâlen önceki hükümetten kalma olduğu için sınırlı olabilir.

BNP Paribas SA'ya göre BOJ başkanının aylık tahvil alımlarını genişletebilmesi için yalnızca 3 güvendiği ortağı var. Credi Suisse Group AG ise görüş birliği sağlama çabasının, Kuroda'nın gerekli olan minimum düzeyde teşvik uygulaması ve geri kalanının da yolda olduğunun sinyalini verme imkanını sınırlayabileceğini söylüyor.

Hayal kırıklığına uğrayan yatırımcıların yende sıçramaya yol açması, Kuroda'nın 2 yıl içinde yüzde 2 enflasyona ulaşma hedefini daha zor bir hâle getirebilir. Yen geçtiğimiz ay dolar karşısında 3.5 yılın en düşüğüne geriledi ve hisseler de Kuroda'nın tahvil alımlarını artırmaktan, ucu açık aylık alımlara başlama politikaları uygulayacağı beklentisiyle destek buldu.

Eski BOJ yetkililerinden ve Credit Suisse ekonomisti Hiromichi Shirakawa, "En iyi sonucun Kuroda'nın bahsedilen her önlemde anlaşılması şeklinde, ancak bu çok da olası değil" diyerek, başarısız olmasının, yatırımcıların güvenine mâl olacağını söyledi.

Japonya'da yen ve Nikkei 225 Endeksi Kuroda'nın bugün açıklayacağı kararını bekliyor.

Kuroda'nın vaadini yerine getirememesi hâlinde, yene dolar karşısında yüzde 16 değer kaybettiren ve hisseleri 4.5 yılın zirvesine taşıyan Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin, Abenomi olarak da nitelendirilen kampanyasının kredibilitesi tehlikede olacak.