Advertisement

Para politikası toplantılarının 1 hafta öncesinde Güney Kore Merkez Bankası yetkilileri üzerindeki baskısını artıran Seul hükümeti, merkez bankasının faizleri indirme konusundaki isteksizliğini aşmasının gerektiğinin sinyalini verdi.

Güney Kore Başkanı Park Geun Hye'nin baş ekonomi danışmanı Cho Won Dong dün hükümetin tahvil çıkarmak zorunda kalabileceğine dikkkat çekerek, Kore Merkez Bankası'nın faiz indirmesinin daha iyi olacağını söyledi.

Şubat'ta likiditenin bolluğundan bahseden Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Kim Choong Soo, yeni hükümetin 2. yarıda yavaşlamayı önlemek üzere teşvikleri artırma hamleleriyle karşı karşıya bulunuyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın ekonomi politikası direktörü Lawrence Summers'ın 1993'teki çalışmasına göre, merkez bankalarının hükümetlerden bağımsızlığı, düşük enflasyon ile ilişkilendiriliyor.

Böyle bir baskının 90'lardan bu yana görülmediğinin altını çizen Hanwha Investment&Securities Co.'nun sabit getirili varlık analistlerinden Kong Dong Rak, merkez bankasının Ocak ve Şubat ayı toplantısı tutanakları ve Kim'in son açıklamalarının faiz indirimine çok fazla istekli olmadıklarını gösterdiğini, bu nedenle faiz indirmenin "bağımsızlığı kaybetmek" olarak algılanacağını söyledi.

Yeni Cephe Partisi'nin lideri Lee Hahn Koo 1 Nisan'da merkez bankasına faiz indirimi ya da ufak ölçekli şirketlerin kredi limitlerinin artırılması gibi teşvik önlemlerini gözden geçirmesi çağrısında bulunmuştu.