Advertisement

Japonya Merkez Bankası, piyasaların nefesini tutarak beklediği yeni parasal genişleme hamlelerini açıkladı.
Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin merkez bankası, deflasyondan çıkmak ve ekonomisini canlandırmak için atağa kalktı.

Yeni başkanı Haruhiko Kuroda'nın liderliğinde yaptığı ilk toplanısında BOJ, aylık tahvil alımı programı ile uzun vadeli varlık alım programını birleştirme kararı aldı.  Banka aylık 7 trilyon yen değerinde bono alacağını açıkladı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, BOJ'un aylık tahvil alımlarını 5.2 trilyon yen artıracağı yönündeydi.

Uzun vadeli tahvil alım programına başlayacak olan BOJ, banknot kuralını da geçici süreliğine rafa kaldırdı. BOJ, Yüzde 2'lik enflasyon hedefine 2 yıl içinde ulaşma hedefi koyarak, elindeki tahvil ve ETF miktarlarını 2 yıl içinde 2 katına çıkaracak.

Ülkenin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0.51 ile 2003'ten bu yana en düşük düzeyine gerilerken, 20 yıllık devlet tahvili faizi de yüzde 1.31 ile 20 yılın en düşüğüne işaret etti.

Japonya Merkez Bankası parasal genişleme hamlelerini "niceliksel ve niteliksel parasal gevşeme" olarak tanımladı.

Açıklamanın hemen ardından hisselerin kayıplarını telafi etmesi ve yen zayıflaması, yüzde 2 enflasyona ulaşmaya ve ekonomiyi canlandırmaya çalışan Kuroda'nın yatırımcıların güvenini kazanabileceğinin sinyalini verdi.

Kuroda'nın en büyük görevinin beklentileri yönetmek olduğunun altını çizen Dai-Ichi Life Research Institute'ün başekonomisti Hideo Kumano, "İlk toplantı önemli ama daha önünde yüzde 2 enflasyona ulaşması için uzun bir yol var" dedi.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmesini 4. ayında da yükselten BOJ, son adımların fiyat istikrarını en kısa sürede sağlama hedefini desteklediğinin altını çizerek, adımların uzun vadeli faizler ve varlık fiyatlarını etkilemesini beklediklerini aktardı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Nisan 2013 Perşembe, 08:19 Misafir geç kaldı yıllarca yen i değerli tuttu, bu sebepten japon üreticiler pazalarını koreli ve çinli firmalaral kaptırdılar bu saatten sonra hayırlı işler