Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın Haruhiko Kuroda başkanlığındaki ilk toplantısında aylık tahvil alımlarını ikiye katlamasının ardından Topix Endeksi'nin erken saatlerdeki kayıplarını telafi etmesiyle Tokyo Borsası 2. gününde de primlendi.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 2'ye varan kayıplar kaydetmesi sonrasında yüzde 0.9 kazançla 1,019.79 puana çıktı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 artışla 12,403.01 puana yükselirken, yen de dolar karşısında yüzde 1.2 değer kaybederek 94.18 seviyesine indi. Ülkenin 10 yıllık tahvillerinin getirisi 6 baz puan düşerek yüzde 0.49'a geriledi ve 2003'ten bu yana en düşük düzeyine işaret etti.

Para politikasında değişim dalgası görüldüğünü ve adımların hızlı atıldığını belirten Allianz Global Investors Japan Co.'nun yatırım genel müdürü Kazuyuki Terao, piyasaların da böyle bir şey beklediğini söyledi.

Japonya'nın en büyük 2. otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 3'lük düşüşünden geri sıçrayarak yüzde 1.8 tırmandı. Mitsubishi Estate Co., Topix Endeksi'nde yer alan 33 sektör arasında en iyi performansa sahip olan emlak şirketlerinin peşinden giderek yüzde 4.2 yükseldi. Kuş gribi ilacı bulunan Fujifilm Holdings Corp., kuş gribinin Çin'de 3. canını daha almasının ardından yüzde 3.8 değer kazandı.

BOJ Başkanı Kuroda 15 yıldır devam eden deflasyonu sonlandırma kampanyasına güçlü bir başlangıç yaptı. BOJ aylık tahvil alımlarını 7 trilyon yene çıkardı. Kuroda bugünün ilerleyen zamanlarında konuşma yapacak.

Japonya Merkez Bankası bugün aylık tahvil alım programı ile uzun vadeli varlık alım programını birleştirme kararı aldı ve banknot kuralını da geçici olarak kaldırdı.