Advertisement

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerilimin tırmanması ve siyasi endişelerin Tayland hisselerindeki düşüşü tetiklemesi üzerine gelişen piyasa hisseleri endeksi 4. gününde de değer kaybetti. Gelişen piyasalar endeksi 2 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Hyundai Motor Co. ve bağlı bulunduğu Kia Motors Corp., elektronik hatalar sebebiyle araçlarını geri çağırmasının ardından sert düştü. Won, Kuzey Kore ile çatışma riskinin, Güney Kore varlıklarının talebini azaltması üzerine 6 haftanın en düşüğüne işaret etti. Tayland'ın SET Endeksi, siyasi gerilimin hükümetin büyümeyi destekleyici politikalarını yoldan çıkaracağı endişesiyle 2 haftanın en düşüğüne yöneldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 1,019.53 puana indi. Kuzey Kore bu hafta nükleer silahların kullanımı da dahil olmak üzere ABD'ye askeri operasyon başlatmak için nihai onay aldığını açıkladı. Tayland'lı yasakoyucular, ordu destekli anayasasında bazı bölümleri değiştimek için harekete geçti.

KOre'deki gerilim ve Tayland'daki siyasi belirsizliğin piyasalarda negatif kataliz işlevi gördüğünün altını çizen ACB Securities Co.'nun analistlerinden Attila Vajda, belirsizliğe neden olan her hareketin düzeltmeyi tetiklediğini söyledi.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 15 Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. tayland'ın SET Endeksi yüzde 1.6 ile Asya'da en çok düşüş kaydeden Borsa oldu. Jakarta Bileşik Endeksi rekordan yüzde 0.8 gevşedi. Hindistan'daki S&P BSE Sensex Endeksi yüzde 0.7; Filipin Borsası ise yüzde 0.6 düştü. Çin, Hong Kong ve Tayvan borsaları tatil sebebiyle kapalı.