Advertisement

Dünyanın en büyük yatırım fonunun yöneticisi Bill Gross, Warren Buffett'tan George Soros'a en tanınmış milyarder yatırımcıların itibarlarını, kredilerdeki genişlemenin küresel piyasalardaki varlık fiyatlarındaki kazançları desteklediği, elverişli para yönetimi dönemine borçlu olabileceğini ileri sürdü.

"Aynadaki Adam" başlıklı yatırım görünümü notunda Gross, "Yatırımcıların büyüklüğü asıl, elverişli dönemlerdeki piyasa döngülerinde nasıl hareket ettikleri ile değil, 50 seneden uzun zamandır devam eden tarihi değişim zamanlarına ayak uydurabilme yetenekleri ile belli olur" dedi. Gross'un notunun başlığı, Michael Jackson'ın aynı adlı şarkısından esinlenilmiş.

"Hepimiz, hatta Buffett, Soros, Fuss ve evet ben de, bir yatırımcının deneyimleyebileceği belki de en maceralı ve en cazip dönemlerde yetiştik" diyen Gross, "Belki de o dönem, adamın dönemi yazdığı tarihin aksine, adamı yazan dönemdi" ifadeleriyle dikkat çekti.

Pacific Investment Management Co.'nun 1971'deki kurucularından Gross,  40 yılda inşa ettiği Pimco'yu dünyanın en büyük para yöneticileri arasına sokan boğa piyasaından çok daha farklı bir çevreye ayak uydurmaya çalışan tahvil dükkanına bıraktığı mirasını sınıyor.

Gross, piyasada volatilitenin artacağı beklentisi, yaşlanan nüfus ve iklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda yatırımı daha da zorlaştırabileceğini söyledi.