Advertisement

ABD'nin en büyük bankalarından Goldman Sachs'in başkanı Gary ohn, dünya genelinde Goldman Sachs Group Inc. ve JP Morgan Chase&Co.'nun dışında tüm büyük bankaların kapasitesini azalttığını ileri sürdü.

Goldman Sachs'in Sao Paulo'daki ofisinden muhabirlere konuşan Cohn, "Bizim ve JP Morgan'ın dışında kalan büyük uluslararası bankalar piyasalarda büyük geri adımlar atıyor. Bu bankacılık tarihinde daha önce hiç görmediğimiz bir şey" dedi.

Kredi krizindeki zararlarının ardından UBS AG ve Credit Suisse Group AG'nin risk ağırlıklı varlıklarında kesinti yapma, bilanço tablolarını azaltmak ve bazı bölge ve piyasalardan çekilme planlarını hatırlatan Cohn, Deutsche Bank AG'nin bilanço tablosunu azaltmayı plandığını ve Londra'daki barclays Plc'nin de İngiliz hükümetinin uyguladığı kısıtlamalar ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bankalarda 50 yıldır görülen tek kapasite düşürülmesi hamlesinin "birleşmeler" olduğunun altını çizen Cohn, "Şu an bankaların fiili olarak yatıırm bankacılığı ve sermaye piyasaları işlerinden çekildiğini görüyoruz" dedi.

Cohn, en büyük uluslararası kurumlar tarafındaki rekabet azalsa da New York'taki Goldman Sachs'in, Brezilya, Singapur, Japonya ve Hong Kong'taki yerel bankalar ile yüzleştiğini ve en büyük yerel rakipler ile Brezilya'da karşılaştığını belirtti.