Advertisement

İngiltere Merkez Bankası, bugünkü para politikası toplantısında, enflasyon bekleyişlerini bozma endişelerinin, bankanın görevinin değiştirilmesi ile kazandığı yeni özgürlüklere ağır basması ile birlikte, varlık alım programını değiştirmedi.

Mervyn King başkanlığındaki Para Politikası Komitesi'nin dokuz üyesi, 375 milyar sterlin (565 milyar dolar) olan varlık alım programı hedefini değiştirmedi. Bu karar, Bloomberg News'un anketine katılan 37 ekonomistin 34'ü tarafından tahmin edildi. Bu karar, eğer King 25 milyar sterlinlik artırma isteğinde ısrar ettiyse, Başkan'ın üçüncü kez ard arda yenilmiş oluğunu işaret edebilir. Komite ayrıca, yüzde 0.50 ile rekor düşük seviyedeki politika faizini de değiştirmedi.

Bugünkü oturum, İngiltere Maliye Bakanı George Osborne'un Para Politikası Komitesi'nin esnekliğini, hedefin üzerindeki fiyat artışlarına karşın, para poitikasını gevşetme kapasitesini genişleterek artırmasının ardından yapılan ilk toplantıydı. Bugün açıklanan İngiltere hizmet sektörü satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında beklenmedik bir şekilde güçlendi ve bazı Para Politikası Komitesi üyeleri, daha fazla teşviğin merkez bankasının enflasyon taahhüdüne yönelik güveni azaltacağını düşünüyor.

Amsterdam'da  ABN Amro Holding NV ekonomisti ve teşviklerde artış olmayacağı tahmininde bulunan Joost Beaumont, "Enflasyon önümüzdeki aylarda muhtemelen yüksek kalmaya devam edecek," dedi ve "Bunun yanında, ekonomi muhtemelen üçüncü dipten çıkacak ve ılımlı ancak süren bir toparlanmaya geçecek. Para Politikası Komitesi'nin çoğunluğunun ilave teşvik lehine oy vermesi için, ekonominin daha da kötüye gitmesi gerek" değerlendirmesinde bulundu.