Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), politika yapıcıların dikkatlerini teşvikleri artırma seçeneklerine yöneltmeleri ile birlikte, politika faizini değiştirmedi.

Frankfurt'ta bugün toplanan AMB üyeleri, poitika faizini değiştirmeyerek, rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bıraktı. Bloomberg News'un anketine katılan 56 ekonomistten 54'ü bu kararı doğru tahmin etti. Diğer iki katılımcı faizlerde indirime gidileceği tahmininde bulundu. AMB Başkanı Mario Draghi kararın ardından TSİ 15:30'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunacak.

Geçen ay Güney Kıbrıs'ın kurtarılmasına yönelik ilk hamlenin başarısız olması, tüm Euro Bölgesi boyunca banka hisselerinde keskin düşüşlere neden oldu ve politika yapıcıların bölgedeki borç krizini kontrol alma gücüne olan güveni azalttı. Draghi'nin yılın ikinci yarısında ekonomide toparlanma olacağı şeklindeki tahmine yönelik şüpheler artarken, konu hakkında bilgi sahibi üç yetkilinin dün yaptığı açıklamaya göre, AMB olası tedbirler seti konusunda değerlendirmelerde bulunuyor.

İsmini vermeyen bu yetkililer, bu seçenekler arasında faizlerin düşürülmesi, bankalara yeni bir uzun vadeli kredi imkanı sağlanması şirketlere verilecek kredilerin teşvik edilmesi gibi konuların yer aldığını kaydetti. Yetkililer, bu adımın bugün duyurulmayabileceğini de vurguladılar.

Frankfurt'ta Commerzbank AG ekonomisti Michael Schubert, "Yeni tedbirler için beklentiler makul hale geliyor," dedi ve "AMB birşeyler yapmak istiyor ve bugün bir sürprizi gözardı etmiyorum. Ve eğer kriz yeniden alevlenirse, faiz indirimleri de yeniden masada olacak" değerlendirmesinde bulundu.