Advertisement

İspanya hükümet tahvilleri gerçekleştirilen bir ihalede maksimum hedeften daha fazla tahvil satışı yapılmasının ardından yükselerek 2 yıllık tahvil faizlerini son 2.5 yılın en zayıf seviyesine gönderdi.

İtalyan tahvilleri ise ülkede hizmet sektörünün geçtiğimiz ay ekonomistlerin beklediğinden daha az daralma yaşadığını gösteren bir rapor üzerine yükselişlerini 4. güne taşıdı. 10 yıllık Alman tahvil faizleri ise Avrupa Merkez Bankası'nın faiz değiştirmeme kararının ardından Ağustos'tan bu yana en düşük seviyenin 2 baz puan üzerine indi.

Londra'da bulunan Commerzbank AG faiz oranı stratejisti Michael Leister, "İspanya'da gayet iyi bir ihale oldu. Satış miktarı üst hedefin de üzerindeydi. Bu, İspanya'nın fona ulaşımının canlı olduğunu gösteriyor ve bu da çevre ülke tahvillerini desteklemeli" ifadelerini kullandı.

İki yıllık İspanyol tahvil faizleri 7 baz puan düşerek Londra saatiyle 12:47'de yüzde 2.13 oldu. Faizler erken saatlerde yüzde 2.07'ye gerileyerek Ekim 2010'dan beri en düşük seviyeyi gördü.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri ise 4 baz puan geriledi ve yüzde 4.88 oldu. 10 yıllık İtalyan tahvil faizleri ise 8 baz puan düşerek yüzde 4.51'e indi.