Advertisement

ABD'de geçtiğimiz hafta beklenenden daha fazla işsizlik başvurusu yapılırken, Paskalya ve bahar tatili süresince hükümetin rakamları uyarlamakta zorluk çektiğini gösterdi.

İşsizlik başvuruları 30 Mart itibariyle biten haftada 28,000 yükselerek 385,000'e çıktı ve 24 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Bloomerg anketine katılan 47 ekonomistin tahmin medyanı ise 353,000 olarak gerçekleşmişti. Mevsimsel uyarlamadan arındırıldığında başvurular yaklaşık 1,600 oranında düştü.

Çalışma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada her sene farklı dönemlere denk gelen Paskalya tatilinin hükümet için rakamları uyarlamada zorluk yarattığını belirtti. İstihdam piyasasında daha hızlı bir toparlanma, daha seri bir ekonomik büyümeye bağlı olarak gerçekleşecek.

Pennsylvania'da bulunan Moody's Analytics Inc. kıdemli ekonomisti Ryan Sweet, "Başvurular yılın bu zamanında haftadan haftaya değişiklik gösterebilir. Buradaki sorun işten çıkarılmalar değil, işe alınmalar. Büyüme normal ama firmaların agresif bir şekilde işçi alımına başlamak için yeterli değil" yorumunu yaptı.

Daha az volatilite gösteren 4 haftalık başvuru ortalaması 343,000'den 354,250'ye yükseldi.