Advertisement

Fed'in bölge başkanlarından ikisi, aylık 85 milyar dolarlık varlık alımını sonlandırma fikrini desteklemeleri için istihdam piyasasında daha güçlü bir toparlanma görmeleri gerektiğinin altını çizdiler.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, "Eğer istihdam piyasasında bir kaç ay daha iyileşme ve işsizlikte düşüş görürsek bence yılın sonuna doğru veya 2014 yılında alımlarımızın bazılarını azaltmayı düşünmek doğru olabilir" ifadelerini kullandı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise "Yaklaşık olarak altı ay boyunca aylık ortalama 200,000'lik istihdam artışı" görmeyi istediğini söyledi ve "Umarım en yakın zamanda bu varlık alımlarını sonuçlandırabilirizi çünkü bu ekonominin sağlam bir şekilde yükseldiğinin göstergesi olur" ifadelerini kullandı.

Fed politika yapıcıları 20 Mart'ta yapılan bir açıklamada tahvil alımlarını istihdam piyasası "gözle görülür bir ilerleme" kaydedene kadar sürdüreceklerini belirtmişlerdi. ABD merkez bankası ekonomik toparlanmayı hızlandırma ve yüzde 7.7 civarında seyreden işsizliği düşürme hedefi doğrultusunda aylık 85 milyar dolarlık hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil alımı yapıyor.

Evans ve Lockhart, University of Dayton'da gerçekleştirdikleri konuşmkada öğrencilerin sorularını yanıtlayarak ekonomik görünüme de değindiler. Evans bu yıl Fed politikalarında oy kullanırken, Lockhart tekrar 2015 yılnıda oy kullanmaya başlayacak. Bir sonraki Federal Açık Piyasa Komite (FOMC) toplantısı 30 Nisan - 1 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Nisan 2013 Perşembe, 19:38 Misafir 100 tl altın aldık ,ne zaman yükselecek çok zarar ettik bilen varsa söylesin