Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nı parasal genişleme önlemleri bakımından ufak adımlardan vazgeçirerek görülmemiş bir adım attıran Haruhiko Kuroda, Fed Başkanı Ben S. Bernanke ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin yolundan gitti.

BOJ dün tahvil alımları vasıtasıyla para tabanını 2014'e kadar iki katına çıkaracağını açıklayarak, en büyük parasal genişleme tedbirini aldı. JP Morgan Chase&Co., Japonya ve ABD merkez bankalarının para politikası bakımından artık aynı kefede olduğunu söyledi.

Öte yandan Fed, Avrupa Merkez Bankası ve BOJ'un aynı yönde hareket etmesi, Kuroda'nın yerine getiremeyeceği beklentiler yaratmasına da neden olabilir. Yen bugün 2009'dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, hisseler de yatırımcıların Kuroda'nın fiyatların 1992'deki seviyelerinde seyrettiği bir ekonomi yaratacağı beklentisiyle 3. gününde de değerlendi.

Büyük bir ekonomi deneyinin başladığının altını çizen SMBC Nikko Securities Inc.'in başekonomisti Junichi Makino, "Kuroda'nın yapabileceği her şeyi yaparak bankanın sınırlarını ortaya çıkaran bir başkan olması riski var" dedi.

Kuroda'nın vaadini yerine getirememesi hâlinde, yene dolar karşısında yüzde 16 değer kaybettiren ve hisseleri 4.5 yılın zirvesine taşıyan Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin, Abenomi olarak da nitelendirilen kampanyasının kredibilitesi tehlikede olacak.

Kuroda dün muhabirlere fiyat hedefine ulaşmanın zor olacağını, ancak kademe kademe parasal genişleme ile hareket edemeyecekleri açıklamasında bulunarak, "Bugünkü karardaki tüm kalemlerin zaruri önlem olduğundan eminim" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Nisan 2013 Pazar, 03:26 Misafir abd ve avrupa arasındaki kur savaşının,kendi gücünü aşacağını görmeye başladı.pastadan pay almakistediği düşünülsede.japonlar durudur.iki kere
05 Nisan 2013 Cuma, 17:48 Misafir bravo kuroda, forex traderi.