Advertisement

Japon hisseleri, yeni BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda'nın öngörülmedik düzeyde parasal genişleme atağında bulunmasının ardından  tırmandı, rallisini 3. gününe de taşıdı. Nikkei 225 Endeksi son 3 günde neredeyse yüzde 10 primlenerek 2008'den bu yana ilk kez 13,000 puanı aştı.

İhracatçı Toyota Motor Corp. ve Canon Inc., yenin 3 yılın en düşüğüne gerilemesi üzerine yüzde 3'ün üzerinde değerlendi. Sumitomo Mitsui Financial Group Inc., Japonya'nın en büyük bankalarındaki kazançların peşinden giderek yüzde 6.8 yükseldi. Mitsui Fudosan'ın, yatırımcıların varlık değerlenmesinden yararlanacağı beklentisiyle şirketin hisselerine yönelmesi üzerine yüzde 16 yükselmesi sayesinde gayrimenkul hisseleri Topix Endeksi'nin yıldızı oldu.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.8 kazançla 13,109.58 puana çıktı ve 3 günlük kazancını yüzde 9.2 ile Mayıs 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine genişletti. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın 2 katında oldu. Topix Endeksi yüzde 4.2 artışla 1,080.78 puana çıktı. Yen, dolar karşısında yüzde 0.8 değer kaybederek 97.17 seviyesine kadar geriledi. Japonya'nın 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi yüzde 0.315 ile rekor düşüğe geriledi.

Japon hisse senedi piyasasının balonun eşiğinde olduğunu ileri süren SMBC Nikko Securities'in baş stratejisti Ryota Sakagami, "Japonya Merkez Bankası ve hükümet varlık fiyatlarını desteklemek için birlikte çalışıyor. BOJ, piyasasa düşerse harekete geçeceği izlenimi yarattı. Düzeltme olmayacak gibi görünüyor" dedi.

Nikkei endeksi Kasım'ın ortasından bu yana yüzde 51 tırmanarak, dünya genelinde en iyi performansa sahip olan Borsas oldu. Endeksteki yükseliş, Kuroda'nın ekonomiyi deflasyondan çıkarmak için ne gerekiyorsa yapacağı söylemiyle hisselerin değerleneceğine oynayan yatırımcılar sayesinde desteklendi. Endeksteki hisseler, defter değerlerinin 1.6 katından fiyatlanıyor.