Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın 20 yıldır devam eden ekonomik durgunluğu sonlandırmak için öngörülmedik parasal genişleme hamlelerinde bulunmasının ardından Tokyo Borsası neredeyse 5 yılın zirvesine tırmanmasıyla Asya borsaları yükseldi.

Yenin, tüm önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesi sonrasında Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.6 tırmanarak Ağustos 2008'den bu yana ilk kez 13,000 puanı aştı. Yendeki zayıflamanın Japon ihracatçıların görünümünü iyileştirmesiyle dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 3.2 ve Canon Inc. de yüzde 3.6 tırmandı. Hong KOng'taki Hang Seng Endeksi, Çin'de 5 kişinin ölümüne yol açan kuş gribinin salgına dönüşebileceği endişesiyle yüzde 2.1 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 134.38 puana tırmandı ve bu haftaki kayıplarını yüzde 0.9'a düşürdü. Japonya hariç Asya Pasifik Endeksi düştü. Hong Kong borsası bugün yeniden işleme başlarken, Çin ve Tayvan hâlen kapalı.

Küresel çaplı bir nakit tayfunu olduğunu belirten Thornburg Investment Management Inc.'in fon yöneticilerinden Jason Brady, dünya genelinde merkez bankalarının tamamının aynı şeyi yaptığını, tüm bu para basma ve teşviklerin, sürdürülebilir büyüme sağlayacağına inanılmasının gerektiğini savundu.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 462.34 puana gerilerken, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 2, Singapur Straits Times Endeksi 0.3 ve Yeni Zelanda'nın NZX 50 Endeksi yüzde 0.1 düştü.