Advertisement

Fed'in diğer başkanlarının son günlerde öne çıkan parasal genişleme programlarına destek veren açıklamaların aksine Kansas City Fed Başkanı Esther George, merkez bankasının 4 yıldan uzun süredir devam eden rekor düzeydeki teşviklerinin finansal istikrarsızlığa neden olarak, uzun vadede istihdama zarar verebileceğini söyledi.

Uzun süreli sıfır faiz politikaları ve diğer girişimlerin, gelecekte finansal dengesizliklere yol açma riskinin azımsanmamasının gerektiğini savunan George, Oklohama eyaletinin El Reno kentinde yaptığı açıklamasında, "Bu tür dengesizliklerin istihdam piyasasını yoldan çıkararak, toparlanmayı olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Açıklamalar, bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde ilk kez oy kullanacak olan George'un politika duruşundaki farklılığı ortaya koyuyor. Eski bir banka regülatörü olan George, Ekim 2011'de Kansas City Fed Başkanı olmasından bu yana öerlez bankasının aşırı teşviklerinin finansal dengesizlik yaratabileceği ya da enflasyon beklentilerini yükseltebileceğine yönelik endişelerini dile getirdi.

George, ekonomi toparlanır ve işsizlik yüksek seviyelerde seyrederken gevşek para politikasına destek verdiğinin altını çizerek, "Ancak mevcut politikaları, bozulmalara neden olarak, finansal istikrar ve uzun vadeli enflasyon için risk teşkil etmesinden ötürü "aşırı gevşek" görüyorum" dedi.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, finansal istikrarsızlıkların giderilmesi için düzenlemelerin uygulanmasını savunurken, George, banka danışmanlarının riskleri görüp, kontrol altına alması beklentisinin "gerçekçi" olmadığını söyledi.