Advertisement

İngiliz bilim insanları üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak canlı dokulara benzeyen sentetik maddeler üretti.

Oxford Üniversitesi'nden Hagan Bayley ve ekibinin ürettiği bu yeni maddenin, her biri koruyucu yağ filmi kapsülleri içinde, birbirine bağlı binlerce su damlacığından oluştuğu belirtildi.

Söz konusu su damlacıklarının insan hücrelerinin bazı işlevlerini yerine getirebildiği vurgulandı.
Araştırmacılar, maddenin sentetik olması sayesinde diğer yapay doku türlerinde karşılaşılan sorunların önüne geçilebileceğini ifade etti.

Amerikan ''Science'' dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Hagan Bayley, amaçlarının tamamen canlı dokulara benzeyen ancak daha çok bu dokuların işlevlerini yerine getirebilen yapıları üretmek olduğunu belirtti.

Bayley, birbirine protein gözenekleri ya da elektrik sinyallerini iletebilen sinirler gibi küçük deliklerle bağlı onbinlerce damlacık ağının üretilmesinin mümkün olduğunu gösterdiklerine dikkati çekti.
Her bir damlacığın yaklaşık 50 mikron çapında, canlı hücreden yaklaşık 5 kat büyük olduğuna değinen bilim insanları, boyutun daha da küçültülebileceğini vurguladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Nisan 2013 Perşembe, 09:33 Misafir allah koskoca kainatı ve zerreyi yaratacak. ve onlara yaratılış amacına uygun hareket ettirdiğini bize kuranda bildirecek. insanaölümün olduğunu ve tekrar diriltileceğini bildirecek. sonra ölümsüzlüğe bir adım kaldı diyeceksiniz. bu bilime aykırı bir söylem. bilimsel çalışmalar allahın eşyaya koyduğu fıtratı tanıma çabalarıdır. yerde ve gökteki herşey allahın ayetidir. kevni ayetlerdir. allah kuranda bize böyle bildirmektedir. kevni ayetleri anlama çabalarının karşılığıda bilimsel çalışmalardır. sizi ve her şeyi yaratan allah her şeyinize karışır. hiçbir şeye karışmayan allah, allah olamaz.
05 Nisan 2013 Cuma, 16:52 Misafir her şeye bilime siyasete allah inancı karıştırmasak bence daha nesnel bir yaklaşımı benimsemiş oluruz.
05 Nisan 2013 Cuma, 12:08 Misafir bu çalışmalar allah inancı olmadan bilimin gereksizliğini ortaya koyuyor. allahın yasalarına karşı kürek çekiyorlar ölümsüzlük diye bir şey yoktur olmasıda bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin mümkün değildir.