Advertisement

Milyarder yatırımcı George Soros, Çin'in küresel finansal krizle paralelleri olan ve "geleneksel olmayan" finansmanından doğacak riskleri kontrol edebilmek için 2 yılı olduğunu dile getirdi.

Soros bugün Çin'de gerçekleşen Boao Forum for Asia'da gerçekleştirdiği konuşmasında "Gölge bankacılıkta görülen hızlı büyüme ABD'de 2007-2008 finansal krizine yol açan mortgage piyasasına rahatsız edici benzerlikler gösteriyor. Eminim ki yetkililer tehlikelerden haberdardırlar. Henüz başlamakta olan balonu engelleyebilmek için yetenekleri ve kaynakları var" ifadelerini kullandı.

Soros'un bu yorumları kredi risklerindeki büyümenin ekonomik düşüşe yol açacağı endişelerini artırabilir. "Eğer ABD tecrübesi herhangi bir yol gösterici olacaksa, yetkililerin gölge bankacılıktan doğan riskleri azaltmak için iki yılı olacaktır. Yetkililerin başarılı olması burada çok önemli bir şey. Yalnızca Çin için değil, bütün dünya için" ifadelerini kullandı.

Ünlü yatırımcı ayrıca Çin'in şu anki büyüme modelini bir iki yıl daha kullanabileceğini fakat 10 yıl boyunca kullanamayacağını dile getirirken, herhangi bir geçişin kolay olmayacağını çünkü daha az yatırımın daha daha yavaş büyümeyle sonuçlanabileceğini ve "sert iniş" ihtimalini artırabileceğini dile getirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Nisan 2013 Pazartesi, 17:37 Misafir ünlüymüş. hirsiz saros.