Advertisement

Barclays Plc tarafından yapılan bir araştırmaya göre Avrupa bankacılık endüstrisi gelirlerin bir toparlanma göstermemesi ve firmaların maliyet kesim hedeflerini tutturamamaları durumunda daha fazla konsolidasyona gitmek zorunda kalabilir.

Alman ve İtalyan bankacılık sektörlerinin "çok dağınık" olmasından dolayı bir birleşmeye açık olduğunun belirtildiği raporda, geniş, karışık ve düşmanca işlemlerin mümkün olmadığı ifade edildi.

Raporda, "Krizin ardından bir noktaya kadar bir piyasa konsolidasyonu yaşandı ama birçok Avrupa bankası dağınık durumda olmaya devam ediyor. Kötü gelir beklentileriyle karşı karşıya olan sektörler genellikle araştırma-geliştirmeyi bir maliyet düşürme mekanizması olarak kullanıyorlar ve en azından teoride bankalar bundan çok farklı değil" yorumları yapıldı.

Bölgede faaliyet gösteren bankalar Basel III'ün getirdiği sert sermaye kurallarına uyabilmek amacıyla eleman çıkararak ve varlıklarını satarak maliyet azaltımına gitmeyi hedefliyorlar. Lloyds Banking Group Plc. geçtiğimiz ay 400 milyon poundluk (612 milyon dolar) varlık satarken, Royal Bank of Scotland ABD'deki şubelerini satacağını ve sermayeyi artırabilmek için tahvil ünitesini daraltacağını ifade etti.

Barclays analistleri, "Finansal krizin başlamasından 5 yıl sonra, bankalar anlamlı bir gelire geri dönüşün gittikçe mümkün olmadığını anlıyorlar" dedi.