Advertisement

Milyarder yatırımcı George Soros, son euro krizi sırasında altının "güvenli liman" statüsünü kaybettiğini ama buna rağmen merkez bankalarının alıma devam edeceğini söyledi.

Çin'in South China Morning Post isimli gazetesine röportaj veren Soros, "Kamuyu hayal kırıklığına uğrattı çünkü aslında altının en büyük güvenli liman olması gerekiyor. Fakat geçtiğimiz yıl euro çökmeye yaklaşınca aslında altın düşüş gösterdi, çünkü insanlar bir şey satmak zorunda kaldıklarında altını sattılar" ifadelerini kullandı.

Soros altının günlük fiyatlarının çok volatilite gösterdiğinin altını çizerken, uzun vadede herhangi bir trende sahip olmadığını da dile getirdi.

"Altın güvenli liman olarak yok edildi, güvenli olmadığı ortaya çıktı" diyen Soros, "Bu hayal kırıklığından dolayı bir çok insan ellerindeki altın varlıklarını azaltıyorlar. Fakat merkez bankaları altın almaya devam edecektir o yüzden çok fazla düşeceğini sanmıyorum. Eğer bir kriz gelecek gibi olursa, bazı sıçramalar ve parlamalar yaşanabilir" yorumunu yaptı.

Öte yandan Business Insider'a göre Soros dışındaki analistler bu kaybın euro krizinden değil, ABD'de yükselen reel faiz oranlarından olduğuna inanıyor.